Israelsk rabbi beklager pavens uttalelse

Jerusalem (NTB-DPA): En av Israels viktigste jødiske, religiøse ledere kritiserer pave Benedikt XVI for hans kontroversielle uttalelser om islam.
 

Rabbi Shlomo Amar er den øverste religiøse lederen for de israelske jødene som har familiebakgrunn fra Midtøsten. I et brev til muslimske, religiøse ledere skriver han at han er «svært lei seg for de dypt beklagelige tingene som ble sagt om islam».

- Kristendommen og islam er to religioner som har millioner av tilhengere. Hvis de begynner å krangle, så er det ikke godt å vite hva som kan skje, sier Amar til avisa The Jerusalem Post.

Benedikt brukte et sitat fra en bysantinsk keiser i et foredrag som dreide seg om teologiske og filosofiske spørsmål, og som ble holdt ved et tysk universitet i forrige uke. Keiseren skrev på slutten av 1300-tallet at alt profeten Muhammed sto for, er «ondt og umenneskelig».

På Vestbredden og på Gazastripen, hvor de sosiale forholdene er dårlige og konfliktnivået høyt, er flere kirker blitt angrepet de siste dagene. Bakgrunnen for voldshandlingene er etter alt å dømme pavens foredrag.

- Våre muslimske brødre ville øke respekten for sin religion hvis de klarer å overvinne følelsen av ydmykelse, sier Amar til The Jerusalem Post. (©NTB)


 

Publisert: 18.09.2006 - 04:51 Oppdatert: 18.09.2006 - 04:51

www.safsaf.org