Vil returnere Gaza-flyktninger


Vi har sett at vår praksis har vært mer liberal enn andre lands. Derfor foreslår vi en praksisendring, sier avdelingsdirektør Hanne Jendal i UDI.


Vil returnere Gaza-flyktninger
Oslo (ANB-NTB):
UDI åpner for å returnere palestinske flyktninger til Gazastripen, i strid med FNs anbefaling.


Publisert 28.05.2009 - 08:51 Oppdatert 28.05.2009 - 14:17

Hittil har Norge fulgt FN og gitt opphold til alle palestinske flykninger. Det er nye retningslinjer som gjør at Utlendingsdirektoratet (UDI) åpner for å tvangsreturnere asylsøkere til Gazastripen så snart grensene fra Egypt og Israel blir åpnet igjen.

– UDI foreslår at behovet for beskyttelse for palestinere fra Vestbredden og Gaza fra nå av skal vurderes individuelt. Frem til nå fikk denne gruppen asylsøkere automatisk opphold i Norge hvis de kunne dokumentere identitet, sier kommunikasjonsrådgiver Agnieszka Bryn i Utlendingsdirektoratet til NTB.

Ulik praksis
UDI viser til at Sverige følger en slik praksis.

– Vi ønsker at norsk praksis skal samsvare med praksis i andre sammenlignbare land. En gjennomgang viser at norsk praksis ikke er sammenfallende med den som blant annet føres i Sverige, sier avdelingsdirektør Hanne Jendal i UDI i en pressemelding.

Ifølge det svenske nyhetsbyrået TT har imidlertid alle asylsøkere fra Gazastripen fått midlertidig opphold i Sverige fram til 1. november. Det besluttet det svenske Migrationsverket i januar.

– Det stemmer nok at Sverige har gitt midlertidig oppholdstillatelse til palestinske flyktninger, men den generelle praksisen er mer liberal i Norge enn i Sverige, sier Bryn.

– Dårlig argument
Men FNs høykommissær for flyktninger (UNHCR) mener UDIs argument er dårlig.

– Alle land er selv ansvarlig for å leve opp til sine internasjonale forpliktelser, sier pressetalskvinne Hanne Mathisen i UNHCR til NRK.

FN anbefaler at alle palestinere får beskyttelse. Også FN-sambandets generalsekretær, Kari Solholm, reagerer på at UDI ikke lenger skal følge anbefalingene. Hun er spesielt kritisk til at UDI i sin begrunnelse argumenterer med at UNHCR ikke har endret sin anbefaling siden 2000, og at de selv var i området ved starten av 2008.

– Mye har skjedd siden 2008, blant annet en krig med over 1400 drepte i Gaza. Det er ikke forsvarlig å sende flyktningene tilbake til Gaza og Vestbredden, sier Solholm i en pressemelding.

Må godkjennes
UDI mener imidlertid at de har god kjennskap til situasjonen i området, og understreker samtidig at mange fortsatt vil få beskyttelse.

– Vi har god kjennskap til utsatte grupper, sikkerhet og den humanitære situasjonen. Mange palestinske asylsøkere vil fremdeles kvalifisere til å få ulike oppholdstillatelser i Norge, men fra nå av vil vi at grunnlag for beskyttelse skal vurderes konkret i hver enkel sak, sier Jendal i UDI.

De nye retningslinjene må godkjennes av Arbeids- og inkluderingsdepartementet før UDI kan endre praksisen. (ANB-NTB)

http://www.rogalandsavis.no/nyheter/innenriks/politikk/article4361449.ece