CYKL SPOTKAŃ Z EWĄ JASIEWICZ autorką książki "Podpalić Gazę"
Offentlig ∑ Av Kampania Solidarności z Palestyną

Le Monde Diplomatique - edycja polska zaprasza na CYKL SPOTKAŃ Z EWĄ JASIEWICZ, autorką książki "Podpalić Gazę"
25-31 października, Kraków-Katowice-Warszawa-Poznań

*****************************************************


25 października (piątek) - Kraków, Klub Pauza/Kino18 , ul. Floriańska 18/3 (drugie piętro) godz. 18.00
spotkanie poprowadzi Przemysław Wielgosz, redaktor naczelny Le Monde diplomatique - edycja polska


26 października (sobota) - Katowice, Hospoda Katowice, ul. Gliwicka 6/1 godz. 18.00
spotkanie poprowadzi Dariusz Zalega, redaktor Le Monde diplomatique - edycja polska


28 października (poniedziałek) - Warszawa, Baumgart/Pacek akademicka w budowie, ul. Filtrowa 83 (wejście od Akademickiej) godz. 18.00
spotkanie poprowadzi Stefan Zgliczyński, dyrektor Le Monde diplomatique - edycja polska


30 października (środa) - Poznań, anarchistyczny klub/księgarnia Zemsta, ul. Fredry 5/3a godz. 18.00
spotkanie poprowadzi Marek Piekarski, Kolektyw Rozbrat

31 października (czwartek) - Warszawa, księgarnia-kawiarnia Nie Zawsze Musi Być Chaos, ul. Marszałkowska 19 (wejście od ul. Oleandrów) godz. 18.00
spotkanie poprowadzi Roman Kurkiewicz

*****************************************************
Ewa Jasiewicz -w latach 2008-2009 była jedną z niewielu zachodnich dziennikarek, obecnych na miejscu działań wojennych w ramach operacji ĄPłynny OłówĒ. Jej reportaże z Iraku i Palestyny ukazały się w ĄThe GuardianĒ, ĄThe IndependentĒ, ĄThe Daily TelegraphĒ i ĄLe Monde DiplomatiqueĒ. Od lat jest działaczką na rzecz obrony praw człowieka.

Brała udział w konwoju do Strefy Gazy z pomocą humanitarną zaatakowanym 31 maja 2010 roku przez izraelskich komandosów, w którym zginęło dziewięciu działaczy na rzecz obrony praw człowieka, a około 20 zostało rannych. Na pokładzie statku byli obecni między innymi szwedzki pisarz Henning Mankell, a także Mairead Corrigan Maguire z Irlandii Północnej, laureatka Pokojowej Nagrody Nobla z 1976 roku.

Książka Ewy Jasiewicz jest połączeniem reportażu i analizy politycznej konfliktu izraelsko-palestyńskiego. Już sam sposób pracy autorki (na tle innych dziennikarzy i reportażystów), jej stosunek do bohaterów i opisywanych wydarzeń, perspektywa, z której na owe wydarzenia patrzy, jest ciekawą propozycją i dobrym punktem wyjścia do ważnej rozmowy o dziennikarstwie, zaangażowaniu, dociekaniu prawdy.

Podpalić Gazę to wstrząsająca relacja z oblężonej Strefy Gazy. Jasiewicz oddaje atmosferę codzienności - opisy śmierci dziesiątków niewinnych Palestyńczyków sąsiadują z relacjami o kolejnych nalotach lub patrolach oraz ze wspomnieniami dawnych upokorzeń, a przytaczane statystyki uderzają rozłożeniem liczby ofiar, ilości i jakości uzbrojenia. Ewa Jasiewicz swoją książką rozbija stereotyp Ąislamskiego terrorystyĒ, bo okazuje się, że to, co myślimy, że wiemy o ĄterroryzmieĒ, jest niczym w porównaniu z tym, jak kształtuje się wojenna rzeczywistość. Autorka solidaryzuje się z oporem przeciw okupacji i łamaniu praw człowieka. Pisze: Każda wojna, okupacja i kolonizacja powinna być naszym problemem. Mamy obowiązek im się przeciwstawiać. [Ö] Okupacja Palestyny jest naszą sprawą.

—ś«»ō

http://www.safsaf.org/albomer-safsaf/atfal-gaza.htm

*

https://www.facebook.com/pages/Kampania-Solidarno%C5%9Bci-z-Palestyn%C4%85/122620217759647

*

https://www.facebook.com/pages/Le-Monde-Diplomatique-edycja-polska/135388566529023

 

 

 

 

*

 

«ŠŕśŌ… «Šž «Š’›Õ… «Š—∆Ū”Ū…

safsaf.org - 20-10-2013¬ő—  ÕŌŪň