عدنان الغول شمشیر از نیام برکشیده گردان های شهید قسام ...

 نوشته: نضال حمد

 


بدون تردید شهادت عدنان الغول سردار رشيد قسامی و عماد عباس از فرماندهان اين گردان‌ها و همراه صمیمی وی خسارتی سنگین برای مقاومت فلسطین به شمار می آید ؛ چرا که هر دو مجاهد از طراحان و سازندگان برجسته بمب‌ها و موشک های "قسام" بودند.  شهید عدنان الغول به مثابه کفه سنگین ترازوی جنبش حماس و از لحاظ شخصیتی در ردیف افرادی همچون یحیی عیاش، ابو هنود، محی‌الدين شریف، صلاح شحاده و... قراردارد. شهید عماد عباس نیز از جمله مجاهدانی بود که برای آزادسازی فلسطین با خدای خود عهد بست و  بر این تصمیم پایدار ماند.

 

طرح حمله نظامیان اشغالگر صهیونیستی که به شهادت الغول و سردار عباس منجر شد طرحی کاملا موفق و حساب شده بود. در انجام  عملیات تروریستی عوامل بسیاری از جمله مسائل امنيتی و وضعيت عرصه نبرد و مسائل غیرمنتظره نقش آفرینی می‌کنند. از این عوامل شاید عملیات طولانی تعقیب و رد یابی شهید الغول موفقيت آميز بود. یا شاید یکی از مزدوران با نزدیک شدن به وی و ارائه اطلاعاتی به اشغالگران از طریق دستگاه های جاسوسی پیشرفته، مسبب این اقدام شوم شده باشد و یا احتمال دارد که عبور الغول از  محل شهادتش با عبور یک مزدور یا جاسوس و یا با پرواز یک هواپیمای شناسایی همزمان گشته است. به هر حال عملیات ترور صورت گرفت و دو تن از سرداران قسامی به شهادت رسيد.

 

 حال وقت آن فرا رسیده که در واکنش به میزان سنگین خسارت وارده با هدف قرار دادن زیر ساخت‌های امنیتی، نظامی، و اطلاعاتی رژیم اشغالگر قدس، ضربه مهلک و سهمگینی را بر دشمن وارد نماییم.

 

 شهید عدنان الغول در برابر دشمنان فلسطین و بشریت، همچون شمشیری بران بود ؛ شمشیری که در مکتب قسام صیقل یافته بود. عدنان بسان مرهمی بر همه درد های ملت بود. وی هرگز از اصول خود کناره گیری نکرد. همچون شیر، در برابر دشمنان فلسطین و بشریت، سر افرازانه به مقاومت برخاست. شهید راحل در راه طولانی نبرد با کفار با مهندس شهید یحیی عیاش همسفر بود. پس از به شهادت رسیدن یحیی عیاش فرمانده قسامی و مهندس برجسته جنبش حماس در یک عملیات تروریستی سازماندهی شده در پنجم ژانویه 1996 م. الغول از سمت معاونت به سمت فرماندهی ارتقاء یافت. وی علاوه بر مسئولیت‌های سنگینی که بر دوش داشت، عملا در ميدان نبرد حضور می‌يافت و به كارزار با دشمن می‌پرداخت و چون ساير مجاهدان تنها راه باز پس گرفتن خاک میهن و باز گشت بندگان خدا به سرزمینشان را ادامه جهاد مقدس، مقاومت و نبرد مسلحانه می دانست. در این میان مقام و منزلت شهید سردار عماد عباس نیز مانند شهید عدنان الغول ستودنی است. هر دو شهید به کمک هم، یک زوج قسامی را تشکیل می دادند و هيچ وقت خستگی و تنبلی‌ را به خود راه نمی‌دادند. آنان در خفا و جلا  برای فلسطین جهاد می کردند. بنابراین بدیهی به نظر می رسد که از دست دادن این دو دلاور در یک حمله وحشیانه و بی رحمانه، اندکی بر روند مقاومت تاثیر گزار باشد. همه ما به خوبی می دانیم که این گونه حملات ددمنشانه علیه گروهای مقاومت به ویژه اعضای حماس ادامه خواهد یافت. با درک این واقعیت معلوم می گردد که ایثار گری ها و جانفشانی ها به منظور ادامه یافتن انتفاضه و جهاد تا راندن کامل دشمن از سرزمین مقدس فلسطین و نیز تاسیس یک حکومت مستقل فلسطینی، با خون فرماندهان و مجاهدان گروهای مقاومت تداوم می‌يابد.

 

دژخیمان اشغالگر شهید الغول و شهید عباس را از کارشناسان برجسته ساخت و تولید موشک های "قسام" می دانستند. موشک هایی که اوضاع شمال نوار غزه را تبدیل به اوضاع جنوب لبنان کرده است. بنابراین با وجود چین شرایط سخت و دشواری صهیونیست ها حذف فیزیکی رهبران و اعضای حماس را در سرلوحه کارهای خود قرار دادند تا بلکه بتوانند مانع شلیک و تولید موشک های قسام شوند. ترور طراحان و مهندسان ساخت و تولید بمب از این‌رو در اولویت کاری صهیونیست ها قرار دارد که به عقیده این دژخیمان، طراحان بمب ها و موشک ها، مسئول اصلی اجرای عملیات شهادت طلبانه و حمله موشکی محسوب می گردند. بنابراین می بایست دیر یا زود از صحنه بر داشته شوند.

 

این نخستین باری نبود که شهید مجاهد عدنان الغول ( ساکن محله المغرافه واقع در جنوب نوار غزه) مورد حمله تروریستی قرار گرفت. وی در گذشته نیز بارها در معرض حملات نافرجام تروریستی  قرار گرفته بود. به گفته منابع حماس شهید الغول مرد شمار ه اول تحت تعقیب صهیونیست ها به شمار می رفت. دژخیمان صهیونیستی طی عملیات نافرجام قبلی خود، دو تن از فرزندان شهید الغول به نام های بلال ( سال2001 ) و محمد و پسر عمويش (سال 2002 ) را به شهادت رساندند. اشغالگران همچنین طی عملیاتی منزل مسکونی وی را تخریب کرده بودند.

 

 مراسم تشییع باشکوه پیکر این دو مجاهد دلیر در حقیقت به منزله یک نظر سنجی نو برای ادامه راه مقاومت و تمسک جویی به ریسمان محکم جهاد است که هرگز تسلیم نقشه های شوم آمریکایی و صهیونیستی نخواهد شد. می توان گفت که تشییع با شکوه  شهدای فلسطینی نمایانگر این واقعیت است که ملت قهرمان فلسطین در ادامه راه جهاد خود همچنان ثابت قدم بوده و کشتی انتفاضه تا رسیدن به ساحل آزادی فلسطین همچنان به حرکت خود در اقیانوس نبرد با صهیونیست ها ادامه خواهد داد. اینک وقت آن فرارسیده است که حکومت تشکیلات خودگردان از خواب غفلت بیدار شود و همگام با دیگران در ارائه یک طرح جدی برای ایجاد وحدت و یکپارچگی ملی عملا تلاش کند. تا به این ترتیب این تشکیلات در قالب یک جبهه گسترده ملی در آمده و بتواند جهاد و مبارزه ملت قهرمان فلسطین را در این مرحله حساس و دشوار که مرحله کشمکش میان جناح های مختلف سیاسی، امنیتی، نظامی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی است به سمت صحیح سوق دهد. طبیعی است که در این میان بهترین راه حل انحلال تشکیلات خودگردان قرار دارد. به طوری که این تشکیلات می تواند با ایجاد یک رهبری موقت ملی و اسلامی ملت فلسطین را چه در جنگ و چه در صلح از طریق پایبندی به اصول و ثوابت ملی و چگونگی تعامل منطقی با شرایط منطقه ای و بین المللی هدایت کند.

 

واقعیت این است که تنها در سایه توسعه و گسترش مقاومت و اتحاد و نیز به وسیله گرفتن فرصت از دستان ناپاک دشمنان است که می توان حامی خون شهدا و ادامه دهنده راه آنان بود و فقط با پایبندی به مبادی و اصول مقاومت است که فلسطین به دست ساكنان اصلی‌‌اش افتاده و آوارگان می توانند به سرزمین مستقل و آزاد خود باز گردند. در واقع این است نماد مقاومت و جهادی که شهدا طرح آن را از پنجاه سال پيش ترسیم نموده اند.  

             

http://www.palestine-persian.info/maghale/1383/maghale69.html